Atrastie
Kaķis, 4 g Skatīt
Kaķis, 2 g Skatīt
Pazudušie
Deizija, 23 m. Skatīt
Mora, 3 g. Skatīt

Adopcijas ABC

Šajā sadaļā Jūs varat uzzināt, kas nepieciešams un kā jārīkojas, ja vēlaties adoptēt dzīvnieku no patversmes. Ņemiet vērā, ka daži noteikumi var atšķirties atkarībā no patversmes, kurā esat izraudzījušies savu mīluli.

1. solis

Kad esat nolēmis adoptēt dzīvnieku no patversmes, pārrunājiet to ar pārējiem ģimenes locekļiem, lai pārliecinātos, ka visi esat vienisprātis un gatavi uzņemties atbildību par jauno mājas iemītnieku. Rūpīgi pārdomājiet, vai varēsiet pienācīgi pieskatīt dzīvnieku un nodrošināt visu, kas nepieciešams topošā mīluļa labsajūtai.

2. solis

Pirms došanās uz patversmi, pārliecinieties, vai jaunajā mājvietā dzīvniekam būs viss nepieciešamais – pietiekami daudz dzīvojamās platības, sava guļvieta, trauciņš ēdienam un ūdenim, barība, kā arī piemērotas rotaļlietas. Pārdomājiet, vai tiešām spēsiet parūpēties par mīluli arī ilgtermiņā – viņam būs nepieciešamas regulāras veselības pārbaudes pie veterinārārsta un vakcinācijas, kā arī persona, kas varēs pieskatīt mājdzīvnieku gadījumā, ja pats uz laiku dosieties prom.

Ja esat nolēmis adoptēt suni, tad iegādājieties dzīvnieka izmēram piemērotu pavadu, kakla siksnu un nepieciešamības gadījumā arī uzpurni. Ja suns tiks turēts ārā, parūpējieties, lai viņam būtu atbilstošs nožogojums jeb voljērs un būda.

Ja ņemsiet kaķi, iegādājieties kaķu tualeti (piemērotu kasti un smiltis) un statīvu nagu asināšanai, kā arī būrīti kaķu pārvadāšanai.

Ar Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumiem par dzīvnieku labturību varat iepazīties šeit http://www.likumi.lv/doc.php?id=132534.

3. solis

Kad ir sagādāts viss nepieciešamais, vēlreiz pārliecinieties, vai mājdzīvniekam nekas netrūkst, varat sākt izvēlēties jauno draugu un mājas iemītnieku. Sev piemērotu dzīvnieku varat meklēt internetā – nosaukums.lv katalogā, kā arī patversmju interneta mājas lapās vai apmeklējot tās klātienē. Atcerieties, ka neatkarīgi no izvēlētās patversmes, Jums būs uz vietas jāiepazīstas ar jauno mīluli un jāpārliecinās, ka esat raksturos saderīgi. Protams, arī patversmes darbinieki vēlēsies pārliecināties, ka esat gatavs uzņemties atbildību par mājdzīvnieku, tāpēc ar Jums tiks pārrunāti nepieciešamie jautājumi, lai būtu garantija, ka Jums var uzticēt rūpes par adoptējamo dzīvnieku.

Nepārdzīvojiet un nepadodieties gadījumā, ja nolūkotais mīlulis tomēr nav Jums piemērots. Aplūkojiet arī citus adopcijai pieejamos dzīvniekus – varbūt īstais draugs ir turpat blakus.

4.solis

Kad būsiet atradis īsto dzīvnieku un veicis pārrunas ar patversmes darbiniekiem, būs jāaizpilda adopcijas anketa.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka ir patversmes, kurās būs jāveic ziedojums par jaunā dzīvnieka adopciju. Lai nerastos lieki pārpratumi, vēlams pirms dzīvnieka adopcijas noskaidrot, vai konkrētajā patversmē šādi ziedojumi tiek lūgti un vai to apmērs ir noteikts. Ir patversmes, kurās ziedojuma summu nosakāt Jūs, taču citās tas ir atkarīgs no patversmes prasībām.

Lūdzu, esiet saprotoši – patversmes šos ziedojumus nevāc mantkārīgos vai peļņas nolūkos, bet gan tādēļ, lai vismaz daļēji segtu dzīvnieku sterilizācijas, vakcinācijas un attārpošanas, kā arī citus ar dzīvnieka uzturēšanu saistītos izdevumus.

5. solis

Kad visas formalitātes nokārtotas, sagatavojiet dzīvnieku pārvešanai un dodieties mājās. Vislabāk to darīt ar automašīnu, nevis sabiedrisko transportu, lai mīlulim, sev un apkārtējiem neradītu lieku satraukumu, kā arī pasargātu no nepatīkamiem starpgadījumiem. Pirms pārvešanas pārliecinieties, ka dzīvnieks nevarēs brīvi pārvietoties pa automašīnas salonu, tādējādi traucējot auto vadīšanu.

Ar Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumiem par dzīvnieku pārvadāšanu varat iepazīties šeit http://www.likumi.lv/doc.php?id=185798.

Atcerieties – ja vēlāk kādu iemeslu dēļ tomēr nespējat dzīvnieku paturēt, atrodiet tam jaunu saimnieku vai arī sazinieties ar patversmi, no kuras to adoptējāt! Kopīgiem spēkiem būs vieglāk atrast mīlulim jaunas mājas vai arī izmitināt to patversmē.

Citi svarīgi noteikumi:

  • Adoptēt dzīvnieku nodod tikai pilngadīgai personai (jāuzrāda personu apliecinošs dokuments).
  • Dzīvnieks adopcijai netiek nodots trešajai personai, bet tikai personīgi jaunajam saimniekam.
  • Dzīvnieks netiek atdots personai, kas atrodas alkohola, narkotisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē.
  • Dzīvnieks adopcijai netiek nodots, ja patversmes rīcībā ir informācija, ka persona ir pārkāpusi Dzīvnieku aizsardzības likuma 4. un 5. pantu. (Ar Latvijas Republikas Dzīvnieku aizsardzības likumu var iepazīties šeit http://www.likumi.lv/doc.php?id=14940)
  • Dzīvnieks netiek nodots personai bez pastāvīgas dzīvesvietas. Ja dzīvojat īrētā mājā vai dzīvoklī, patversme var lūgt uzradīt rakstisku atļauju no mājvietas likumīgā īpašnieka.
  • Ir patversmes, kas drošības apsvērumu dēļ neiesaka neadoptēt dzīvnieku, ja ģimenē ir bērns līdz 1,5 gadu vecumam.
  • Patversmes nenodod adopcijai suņus un kaķus, kas jaunāki par 6 nedēļām, kā arī dzīvniekus, kas patversmē atrodas mazāk par 14 dienām.
  • Patversmes patur tiesības saņemt informāciju par dzīvnieka veselības stāvokli un dzīves apstākļiem arī pēc adopcijas, kā arī apmeklēt viņa jauno mājvietu, lai konstatētu, vai tiek ievērotas visas labturības prasības. Ja tās tiek pārkāptas, patversmes darbiniekiem ir tiesības dzīvnieku atsavināt.
  • Patversmes neatdod adopcijai suņus ilgstošai turēšanai pie ķēdes.
  • Adopcijai nodotie dzīvnieki ir sterilizēti (attiecas uz dzīvniekiem, kas vecāki par 5-6 mēnešiem), vakcinēti un attārpoti. Ja kāda no šīm procedūrām nav veikta, patversmes darbinieki Jūs par to brīdinās.