Kā nodrošināt draudzīgu vidi jaunajam mīlulim?

Māra Krūmiņliepa, 23.09.2012

Kā nodrošināt draudzīgu vidi jaunajam mīlulim?

Kad mājās ienāk jauns mīlulis, tad ģimene kļūst par vienu sabiedroto kuplāka. Nav svarīgi vai tas ir suns, kaķis, grauzējs, putns vai cits dzīvnieciņš – jaunajam iemītniekam ir jānodrošina mājīga, droša un atbilstoša vide, kurā dzīvot. Tāpēc, pirms pieņemt lēmumu par dzīvnieka pirkšanu, adoptēšanu vai pieskatīšanu uz laiku – ir jāpievērš liela uzmanība videi, kurā uzturēsies jaunais draugs.

Dzīvniekam draudzīgas mājas

Apskati viscaur savu mājokli – vai redzi kādus elektrības vadus mētājamies uz grīdas? Varbūt pamani dažādus nieciņus mīlulim aizsniedzamā vietā, kurus viņš ziņkāres pēc varētu apēst? Sīkumi un ikdienišķas lietas, kas tāpat vien mētājas kādā stūrī, var būt drauds dzīvnieka veselībai. Īpaši, ja mājās tiek gaidīts suns vai kaķis, kurš ikdienu pavadīs Tev līdzās, ir jābūt pēc iespējas pārdomātākai videi, jo šiem mīluļiem ir pieeja visdažādākajiem mājas nostūriem.

Lai Tu būtu drošs par savas mājvietas sagatavotību – nekautrējies un nometies četrrāpus! Tā Tu ieraudzīsi pasauli no sava mīluļa skatu punkta. Šādi ir iespējams pamanīt kādu zemāku plauktu, kas izrādās nemaz nav tik stabils, vai pieeju ķīmiskiem līdzekļiem, kas noteikti ir jānovieto dzīvniekam neaizsniedzamā vietā. Pastiprināta uzmanība ir jāpievērš atkritumu tvertnēm un virtuvei, jo dzīvniekus ļoti interesē dažādi aromāti – tā viņiem šķiet lieliska iespēja kaut ko izpētīt. Taču šāda izklaide var nopietni kaitēt mīluļa veselībai, kā arī sagādāt saimniekiem nepatīkamus pārsteigumus – piemēram, pa grīdu izbārstītu miskastes saturu. Turklāt, ne vienmēr smakas avotam ir jābūt no atkritumiem – arī priekštelpā pakārtā mēteļa kabatā atstātā konfekte var būt labs iemesls centieniem ar nagiem un zobiem tikt klāt apslēptajam dārgumam. Lielākoties pavisam jaunie dzīvnieciņi ir visziņkārīgākie, tāpēc tieši viņi visbiežāk var iekulties nepatikšanās, tomēr, neatkarīgi no mīluļa vecuma, nepārtraukti ir jāseko līdzi apstākļiem savā mājoklī.

Arī dzīvnieks grib justies mājīgi

Nereti saimnieki uzskata, ka jaunais iemītnieks ir jālutina kā karaļnama pārstāvis ar modīgām drēbītēm, smalku guļvietu un ekskluzīvu pārtiku, tomēr vispirms ir jādomā par dzīvnieka ērtībām, nevis savu fantāziju piepildīšanu. Ne vienmēr kaķim vai sunim ir nepieciešama izsmalcināta guļvieta ar izšūtiem spilveniem – svarīgi ir piemeklēt atbilstoša lieluma vietu, kur viņš var justies ērti un droši arī situācijās, kad saimnieks ir prom. Ir rūpīgi jāapsver ideja iegādāties mīlulim apģērbu – jāatceras, ka pastāv būtiska atšķirība starp laika apstākļiem un labsajūtai atbilstošu ‘’jaciņu’’ un nepiemērotu vai neērtu ‘’kostīmiņu’’, kurā dzīvnieks jutīsies apmulsis un nervozs. Tāpat jāuzmanās ar barības izvēli – pirms eksperimentēt ar jauniem produktiem, vislabāk ir dot dzīvniekam jau ierasto ēdienu – tādu, ko viņš ir ēdis pie iepriekšējiem saimniekiem vai patversmē. Barība ir jāmaina pakāpeniski, lai dzīvnieka organisms pie tā pierod un nerodas gremošanas traucējumi. Ikvienai rīcībai, kas attiecas uz dzīvnieka uzturēšanu, ir jāpieiet racionāli, neaizmirstot par mīluļa veselību un labsajūtu!

Dod laiku pierast pie jaunās mājvietas

Kaķu mīļotāji jau labi zina, ka šie gudrinieki dara visu pēc sava prāta – ja Tu iekārtosi omulīgu gultiņu guļamistabā, viņš izvēlēsies gulēt uz vannas istabas paklājiņa. Kad Tu upurēsi savu vannas istabas paklājiņu, kaķis iemīlēsies klubkrēsla spilvenā... Ievedot mājās jaunu kaķēnu vai jau pieaugušu kaķi, ir jāļauj viņam pašam izvēlēties sev vietiņu, kurā viņš jūtas vislabāk. Ja jaunais kaķēns vai kaķis vēlas noslēpties, tad tas ir jāatļauj, jo ir nepieciešams laiks, lai aprastu ar apstākļiem un iepazītu apkārtni. Kaķis vēlēsies izpētīt mājokli pēc saviem ieskatiem – varbūt pavisam piesardzīgi un lēni, bet, iespējams, ar ļoti lielu interesi un azartu.

Ja jaunais iemītnieks pirmajās dienās ir sabijies un vislabprātāk uzturas kādā slēptuvē, nevajadzētu viņam uzspiest nākšanu ārā no tās, rotaļāšanos vai mīļošanos – nav vēlams dzīvniekam pievērst pārlieki lielu uzmanību, bet ir obligāti jāseko līdzi tam, lai viņam tuvumā ir pieejams svaigs ūdens un barība. Tomēr, ja dzīvnieks (īpaši attiecas uz kaķiem) vairākas dienas pēc kārtas ir noslēpies, visdrošāk ir doties pie vetārsta, lai pārliecinātos par viņa veselību.

Kad mājās ir pārvests jaunais mīlulis, nav ieteicams jau pirmajās dienās ciemos aicināt visus radus, draugus un kaimiņus to apskatīt. Sākumā jaunajam iemītniekam ir jāpierod pie vides un cilvēkiem, kā arī citiem dzīvniekiem, ar ko būs turpmāk jādzīvo kopā. Dzīvniekam ir jāiepazīst gan visi mājas stūrīši un istabas, gan ģimene, ko nu viņš var uzskatīt par savējo. Taču mīlulis jutīsies uztraucies un ne visai priecīgs, ja jau pirmajās dienās viņu aplenks svešas sejas, smaržas un neskaitāmas rokas, kas gribēs viņu paturēt rokās un papaijāt.

Jāatgādina bērniem, ka dzīvnieks nav rotaļlieta!

Ja ģimenē aug bērni, tad nav nekāds noslēpums, ka viņi ir kā uz adatām, gaidot to brīdi, kad viņu ikdienu papildinās jauns draugs. Taču nedrīkst aizmirst ar bērniem un pusaudžiem pārrunāt to, kā ir jāizturas pret dzīvām radībām un ko nozīmē atbildība pret dzīvnieku. Protams, mazajam ķiparam nevajag uzvelt visu atbildību par jauno atnācēju, bet ģimenē pienākumi ir jāsadala – pārrunājot, kurš ar mīluli ies pastaigās, viņu apmācīs, baros, apkops, vedīs pie veterinārārsta un tā tālāk. Arī pieaugušajiem ir jāapzinās fakts, ka viņi ir līdzatbildīgi par meitiņai dāvināto kaķēnu vai dēlam iegādāto jūrascūciņu saimi.

Bērnam ir arī jāmāca, kā veidot attiecības ar jauno mīluli. Kamēr vieni dzīvnieki būs ļoti toleranti pret bērna, iespējams, pārmērīgajām mīlestības izpausmēm un īpaši aktīvajām rotaļām, tikmēr citi var justies apdraudēti un apzināti slēpties vai pat izpaust agresiju. Protams, savas korekcijas ieviesīs arī dzīvnieka dabiskie instinkti – kāds nešpetnāks rūciens vai skrāpējiens liks cilvēkbērnam saprast robežas. Tomēr, lai izvairītos no nepatīkamas pieredzes, noderēs kāda izglītojoša grāmata vai arī gana izsmeļošs pieaugušo padoms.

 

Dzīvnieka ienākšana ģimenē ir liels notikums – jāatceras, ka četrkājainais, lidojošais, grauzošais vai rāpojošais mīlulis nav mēbele vai ierīce, ko atliek vien novietot kādā stūrī vai plauktiņā. Dzīvnieks prasa rūpes, tāpat kā jebkura cita dzīva radība, tāpēc jaunajiem saimniekiem ir jāvelta laiks un pūles, lai nodrošinātu mīlulim pēc iespējas atbilstošāku un patīkamāku vidi, kurā ar savu nebeidzamo mīlestību priecēt ikvienu mājas iemītnieku!